
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 20 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 112 |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | HCS12 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, SCI, SPI |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 88 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | LCD, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 12 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 88 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 16 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
